Tudástár

Mi az a kéktúra?

2024.01.17.
Mi az a kéktúra?

Napjainkban aligha akad olyan természetjáró, aki ne hallott volna a legendás kéktúráról.

Hazánk leghíresebb túraútvonalai páratlan lehetőségeket tartogatnak a felfedezőkedvű vándoroknak, a kiránduló családoknak és bárkinek, aki szereti a természetet és a túrázást. Hogy kinek és miről szól a kéktúrázás, azt mindenki maga dönti el, de vitathatatlan, hogy a megtett kilométerek közben olyan élményekre tehetünk szert, amelyek átformálnak bennünket, nyitottabbá tesznek a természetre, gazdagítják látásmódunkat.

Az Országos Kéktúra hazánk leghosszabb, jelzett túraútvonala, története egészen az 1930-as évekig nyúlik vissza, és 1953-tól teljesíthető hivatalosan.

A Magyar Természetjáró Szövetség 1961 óta tartja karban és szervezi e jelvényszerző közösségi túramozgalmat.

A kéktúrázás nem csupán az északi tájakat bejáró Országos Kéktúráról szól. Bár nagy múltja miatt ez a legnépszerűbb, létezik ezen kívül a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli- és Alföldi Kéktúra is. Mindhármat együtt Országos Kékkörnek hívjuk.

A kéktúrák speciális egysége a szakasz, ami lehet rövidebb, egy nap alatt teljesíthető vagy hosszabb, többnapos is. A szakaszok végén mindig találunk bélyegzőhelyet, mivel ott praktikus „kiszállni”, és onnan lehet majd folytatni a kéktúrát. A szakasz persze csak egy mankó, segítség ahhoz, hogy hogyan lehet megtervezni egy túrát, de nem kötelező eszerint haladni, mindenki úgy tervezi meg a saját szakaszait, ahogy neki kényelmes. Ugyanígy az irány sem kötelező, és időhatára sincs a teljesítésnek.

A kéktúra útvonalkövető mozgalom, amit kizárólag gyalogosan lehet szabályosan teljesíteni.

A teljesítést egy saját nevedre szóló, eredeti bélyegzőfüzetben kell igazolnod a kéktúrák útvonala mentén található összes bélyegzőpont érintésével. A nevesített igazolópontokon bélyegzőlenyomatokat találsz, amiket a füzetben a hozzátartozó négyzetbe a túranap dátumával együtt kell rögzíteni. Ennek a mikéntje az igazolófőzet elején található leírásban olvasható, hiszen a régebbi füzeteket másképp kell kitölteni, mint az újabbakat (2017 után kiadottak).

Arra is nagyon oda kell figyelni, hogy az útvonal és a bélyegzőhelyek is változnak, így indulás előtt (sőt, tervezéskor) mindig nézzük meg a kéktúra hivatalos oldalát.

Ha régebbi igazolófüzetünk van, nem biztos, hogy minden aktuális pecsételőhely szerepel benne, és az útvonal is megváltozhatott időközben (és azzal együtt a táv és a szintadatok).

Ha sérült vagy eltűnt a bélyegző, akkor két módon igazolhatod az ott jártadat: vagy készítesz egy fotót magadról és a bélyegzőhelyről, lehetőleg dátumlenyomattal, vagy keresel a közelben egy másik, nem kéktúrás pecsétet (pl. vasútállomás, bolt, önkormányzat).

A kéktúrázás manapság soha nem látott népszerűségnek örvend. Évente 15 ezernél is többen indulnak el a kéken, 2024 januárjáig összesen több mint 14 000-en teljesítették a három híres túraútvonalat. 2020-ban pedig a National Geographic a világ legjobb utazási célpontjai között ajánlotta az Országos Kéktúrát.

Tipp

Mielőtt belevágsz a kéktúrázásba, néhány dolgot mindenképpen olvass el:

Top kulcsszavak
Kapcsolódó tartalmak