Ellenőri tapasztalatok 26. rész

Az összeállításban gyakorlati életből hozott példákon keresztül szeretnék segítséget nyújtani a kezdő és haladó kéktúrázóknak a szabályos bélyegzéshez. A sorozat minden részében – és nincs ez másképp most sem – kihangsúlyozom, hogy a legtöbb hiba elkerülhető akkor, ha előzetesen tájékozódsz. Erre lehetőséget ad a kéktúra igazolófüzetedben található Gyakran Ismételt Kérdések rész, az Ellenőri tapasztalatok című sorozat, és a honlap Tudástár anyagai. Ha úgy érzed, hogy ezek egyikén sem találsz választ a kérdéseidre, akkor keress minket ezen a bejelentő felületen vagy a Kéktúra hivatalos facebook oldalán.
Követendő példák

Hibátlan igazolás. A 8-i kustánszegire nem is lett volna szükség, hiszen nem telt el huszonnégy óránál több.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Mintaszerű bélyegzések. A 18-i kőszegi itt is felesleges, hisz másnap ment tovább a kéktúrázó.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Nagyvázsonyban aludt és ment is tovább másnap a túrázó. Ezért a dupla bélyegzésre nem volt szükség.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Itt sincs útmegszakítás, tehát nem hiányzik második bélyegzés sehonnan.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Precíz, szabályos igazolás. Az egy igazolás melletti (egyébként felesleges) második dátum Kelemérnél csak azért szabályos így, ebben a régi típusú füzetben, mert csak 1 nap telt el közöttük, tehát nem útmegszakítást igazol.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Nincs itt semmi hiba, de mégis kilóg a Kőris-hegy bélyegzője. Miért? Mert akkor, amikor az igazolófüzet készült, még nem is volt ott igazolópont. A túrázó viszont helyesen beütötte, mikor arra járt.
Fotó: Csernus-Lukács GáborElkerülendő példák

Vagy Ruzsáról, vagy Zákányszékről hiányzik az útmegszakítást igazoló bélyegzés és dátuma. Így egy szakasz igazolása hiányzik.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Mi itt a baj? Nem a két mesztegnyői igazolás. Az csak feleslegesen lett megduplázva. Hanem a beragasztott igazolások! Erősen megkérdőjelezi a teljesítés valódiságát és nem mellékesen szabálytalan. Csak eredeti bélyegzések és egyéb hitelt érdemlő módon történt igazolások fogadhatók el.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Régi típusú füzetben még mindig az ott leírt szabályok szerint kell igazolni a teljesítést: tehát útmegszakításkor szükség van egy kiszálláskori és egy beszálláskori igazolásra, vagyis két bélyegzés, két dátummal. Ez így ebben a formában nem jó.
Fotó: Csernus-Lukács GáborÉrdekességek

Különleges bélyegző Hollókőről.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Időnként remek táblázatokkal is meglepnek minket a túrázók.
Fotó: Csernus-Lukács GáborCsernus Lukács Gábor alig néhány túratársával együtt ott áll az Országos Kéktúra többszörös teljesítőinek dobogóján: tizenkétszer járta végig az Írott-kő és Hollóháza között húzódó túraútvonalat. A gyakorlott túrázó tudásával nemcsak a közösségi felületen egyénileg szerveződött kéktúrás csoportokat koordinálja, hanem évek óta önkéntesen ellenőrzi a teljesítők igazolófüzeteit. Rovatunkban Gábor az igazolófüzetekben látott pozitív és negatív példák bemutatásával nyújt segítséget kezdő és haladó kéktúrázóknak egyaránt.