Ellenőri tapasztalatok 12. rész

Az összeállításban gyakorlati életből hozott példákon keresztül szeretnék segítséget nyújtani a kezdő és haladó kéktúrázóknak a szabályos bélyegzéshez.
A sorozat minden részében – és nincs ez másképp most sem – kihangsúlyozom, hogy a legtöbb hiba elkerülhető akkor, ha előzetesen tájékozódsz. Erre lehetőséget ad a kéktúra igazolófüzetedben található Gyakran Ismételt Kérdések rész, az Ellenőri tapasztalatok című sorozat, és a honlap Tudástár anyagai. Ha úgy érzed, hogy ezek egyikén sem találsz választ a kérdéseidre, akkor keress minket ezen a bejelentő felületen vagy a Kéktúra hivatalos facebook oldalán.
Követendő példák

Szuper precíz megoldás, de ellenőrzés szempontjából bőven elég csak a dátum. (2018.08.30)
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Egy szakaszt elég egyszer lejárni és igazolni. Persze semmi sem tiltja ennek az ellenkezőjét, főleg olyan szép helyen, mint a Kőszegi-hegység.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Ellenőri tapasztalataim szerint a legtöbb hiányos igazolás az Alföldi Kéktúra teljesítése, pontosabban a 2020. előtt kiadott füzettel történt teljesítésével keletkezik. Ha valakinek még az a típusú igazolófüzete van, amiben duplán kell bélyegezni, annak ez egy követendő példa az útvonal-megszakítás igazolására.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Vannak olyan teljesítők, akik a túrázás mellett a bélyegzőgyűjtést is szeretik. Ez a példa is épp ezt támasztja alá. A lényeg –tehát a szabályos igazolás- rendben van.
Fotó: Csernus-Lukács GáborElkerülendő példák

Azzal semmi baj nem szokott lenni, ha egy szakaszt duplán lejárunk. Viszont ha elmarad az útvonal-követés igazolása (Mátraszentistván-Galyatető), akkor azt a teljesítést hiánypótlásra visszaadjuk a teljesítőnek.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Petrikeresztúr: A kéktúrázást, pontosabban a szabályos útvonal-követését dátumozással és bélyegzéssel kell igazolni ahhoz, hogy az elismerő oklevelet és a jelvényt átvehesd. Ha nem tudsz bélyegezni, mert megrongálódott vagy eltűnt a bélyegzőgumi, akkor készíts egy olyan szelfit, amin te és a bélyegzőhelyszín is beazonosítható, majd csatold a füzetedhez akkor, amikor leadod ellenőrzésre. Ha nincs lehetőséged fotózni, akkor pedig bélyegzőhelyen vagy annak közvetlen közelében keress egy olyan szolgáltatót, aminek a céges bélyegzőjében szerepel a település neve. (például: vasútállomás, plébánia, bolt stb…)
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Sajnos ez a bélyegzés nem értelmezhető ellenőri szempontból
Fotó: Csernus-Lukács GáborKuriózumok

A régi füzet két megszűnt igazolópontjának helyére csak a dátumot írta, azért, mert azok helyett már az Írott-kő és a Hét-forrás bélyegzőjét kellett akkor beütnie. Teljesen jó így is. Csak azért került ide, hogy hátha nem mindenki látott velemi és Borha-forrás igazolóhelyet.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Itt a Rodostó turistaház az érdekesség. Akkor már nem létezett ott bélyegző, így üresen is maradt.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
A régi útvonal miatt érdekes. Akkor még kompon kellett átkelni Hernádcécénél, és Mérán át vitt az út Fancsal felé.
Fotó: Csernus-Lukács GáborCsernus Lukács Gábor alig néhány túratársával együtt ott áll az Országos Kéktúra többszörös teljesítőinek dobogóján: tizenkétszer járta végig az Írott-kő és Hollóháza között húzódó túraútvonalat. A gyakorlott túrázó tudásával nemcsak a közösségi felületen egyénileg szerveződött kéktúrás csoportokat koordinálja, hanem évek óta önkéntesen ellenőrzi a teljesítők igazolófüzeteit. Rovatunkban Gábor az igazolófüzetekben látott pozitív és negatív példák bemutatásával nyújt segítséget kezdő és haladó kéktúrázóknak egyaránt.