Ellenőri tapasztalatok 10. rész

A mai igazolófüzetekből összeállított válogatásban csak követendő példákat találsz. Sosem lehet elégszer felhívni a figyelmet arra, hogy a legtöbb hiba elkerülhető, ha a túra indulás előtt tájékozódunk az aktuális szakasz bélyegzőhelyszíneiről és útvonaláról. Ha nemcsak a túrázás öröméért, hanem a díjazásért is kéktúrázol, akkor fontos, hogy a füzetedben egyértelműen kiderüljön az útvonalkövetés ténye, ugyanis a kéktúraellenőrök elsősorban ezt vizsgálják.

Miután Encs adja magát, mint szakaszhatár (túra kezdő-, vagy végpont), ezért többen ott bélyegeznek kettőt, hogy a valóságot jelezzék, bár ott nincs az OKT-nak igazolópontja. Ezzel nincs is gond, de ha a két szomszédos igazolópont valamelyikén bélyegezett volna kettőt, azzal se lenne, bár nem túl életszerű pl. Gibárton kiszállni. Tehát az is szabályos lenne a valós dátumokkal, akkor is, ha Encsen szakaszolt.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Szabályos, színes és látványos igazolás, bár az útmegszakítást kicsit furán igazolta a Virágos-nyeregnél (véletlenül a következő ponthoz tette a második bélyegzését).
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Gazdag eredeti bélyegzés gyűjtemény az Alföldi Kéktúráról. Ebben nem csak az a szép, hogy tökéletesen olvashatók és szabályosak az igazolások, hanem, hogy ennyi eredeti Kéktúra bélyegzőt az AK-n begyűjteni anno művészet volt. Igen-igen ritka.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Nemcsak szabályos, hanem ritkaság ez az igazolás: ilyen tési bélyegzőt biztos nem sokan láttunk.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
A bélyegzés szabályos és érdekes: vajon miért fektette el az összes bélyegzését? Talán az elsőt az elfordított füzetbe volt kényelmes beütni, aztán meg már nem akart rajta változtatni? Viszont nagyon szép és olvasható mind.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Jegyzetelésen kívül arra is jók az igazolófüzet üres oldalai, hogy a ritkaságszámba menő bélyegzőket ott gyűjtsük.
Fotó: Csernus-Lukács Gábor
Statisztikailag az Alföldi Kéktúra igazolófüzetekből hiányoznak leggyakrabban a bélyegzések. Itt azonban ennek ellenkezőjét látjuk. Minden szomszédos igazolópont között szépen nyomonkövethető, hogy mikor teljesítette a kéktúrázó.
Fotó: Csernus-Lukács GáborCsernus Lukács Gábor alig néhány túratársával együtt ott áll az Országos Kéktúra többszörös teljesítőinek dobogóján: tizenkétszer járta végig az Írott-kő és Hollóháza között húzódó túraútvonalat. A gyakorlott túrázó tudásával nemcsak a közösségi felületen egyénileg szerveződött kéktúrás csoportokat koordinálja, hanem évek óta önkéntesen ellenőrzi a teljesítők igazolófüzeteit. Rovatunkban Gábor az igazolófüzetekben látott pozitív és negatív példák bemutatásával nyújt segítséget kezdő és haladó kéktúrázóknak egyaránt.